Kategori : Silah kaplama

Okunma    2823

Silah kaplama atölyesi maliyeti

Silah doktoru

SilahDoktoru

2023-01-19 21:33:21

Silah kaplama atölyesi maliyeti

silah kaplama

silah krom kaplama

silah kaplama atölyesi

silah kaplama nasıl yapılır

krom kaplama tesis kurulumu

silah kaplama maliyeti

silah kaplama cihazları

Değerli okurlarımız bu yazımızda silah kaplama atölyesinin nasıl kurulacağını ve  silah krom kaplama atölyesi kurmak isteyenler için ne kadar masraf edeceğini paylaşmak isteriz.

 

  1. Gerekli Malzemeler
  2. Kimyasallar
  3. Masraflar

 

Gerekli malzemeler (Ekipmanlar) nelerdir ?

 

1 Minimum 15 volt 500 amper yağlı varyak kontröllü kaplama redresörü.

Not : Trifaze ve yağlı daha iyi sonuç verecektir. Havalı yada kuru aynı işi yapar denilse bile siz tavsiyelerimize kulak verin.

 

2 Kurşun Anot %7 Kalaylı

Not : Kalıp oluşturup kendinizde dökebilir yada hazır satın alabilirsiniz.

 

3 Poliüretan kazan

Not : Bu işlem için mavi bidon önerimizdir Poliüretan kazandan daha sağlamdır sadece görsel olarak iyi bir görüntü oluşturmamaktadır. 

 

4 Isıtıcı 

Birçok firma titanyum ısıtıcı kullanmanızı söylemektedir fakat marketlerde, züccaciye'ler de satılan basit ısıtıcılarda bu işlemi yapmaktadır sadece haftada 1 yada 2 tane değiştirmeniz gerekecektir fakat titanyum ısıtıcıya yapacağınız masraftan daha az olacaktır. Ekstra olarak kurşun ısıtıcı da kullanabilirsiniz fakat fazla masrafa gerek yok.

 

Kimyasallar :

1 Chromic (Kromik asit) Elementis önerimizdir. (25 kg)

2 Sert krom katalizör (Yurt dışı menşeli önerimizdir) (kg olarak satılmaktadır.)

 

Yukarıda yazmış olduğumuz malzemeler ile sert krom kaplama işlemini yapabilirsiniz dikkat etmeniz gereken husus kullandığınız krom katalizörün sert olmasıdır. Dekoratif olanlar bu amaçla kullanılamaz.

 

Bilgi : Beyaz krom kaplama sadece ısıtılarak yapılmaktadır.

 

Maliyet :

 

15 Volt 500 amper yağlı trifaze kaplama redresörü 15.000 tl civarındadır.

 

Kurşun anot : kg fiyatı 110 tl dir.  Ortalama 50 kg kadar kullanmanız gerekebilir.

 

Poliüretan kazan : Sektörde her firmaya göre fiyat değişebilir bunun yerine mavi bidon kullanmanız tavsiyemizdir. Masrafa gerek yok.

 

Isıtıcı : Bakkal'dan, marketten temin edebilirsiniz. 20 tl.

 

Chromic (Kromik asit) Elementis 25 kg. Güncel kura göre 3.500 tl. 60 lt kurulum için yeterlidir.

 

Sert krom katalizör :  Güncel kura göre kg fiyatı 200 tl dir. 10 kg alıp elinizde biraz yedek kalması iyi olacaktır.

 

Toplam Maliyet Ortalama : 

 

Kaplama Redresörü : 15.000 tl.

Kurşun Anot : 5.500 tl.

Kromik Asit : 3500 tl.

Sert krom katalizör 2000 tl.

Toplam : 26.000 tl. 60 lt

 

Silah Beyaz Krom Kaplamayı kurabilirsiniz.

 

Şimdi gelelim ek maliyetlere :

Bakır bara kullanacağınız ölçüye bağlı olarak ortalama 500 ila 750 tl arasında tutacaktır.

 

Kaynak Makinesi kablosu : 

Kaplama Makinesi (Redresör'den) kazana kadar ulaşan kablodur ortalama 3 metre kullanmanız gerekmektedir. Yaklaşık 500 tl tutacaktır.

 

Isıtıcı : 20 tl her yerde bulunabilinir. Haftada bir kaç adet değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Genel Toplam : 27.270 tl Rakamı yuvarlayıp nakliye, ambar, kargo vs gibi küçük giderlerle 

 

Beyaz krom kaplama yapabilmeniz için Toplam Maliyet 30.000 Tl dir.

 

Peki ya sonrası !

Sonrasında siyah krom kaplama yapmak istediğiniz zaman almanız gerekenler sadece kimyasal, kurşun anot, bakır bara, ve bağlantı kabloları'dır. 

 

Velhasıl bugün silah krom kaplama atölyesi kurulumunda kullanılacak ekipmanları, malzemeleri ve bunların fiyatlarını sizlerle paylaştık. Bir daha ki yazımız da görüşmek üzere 

 

©SilahDoktoru

 


 

Silah krom kaplama atölyesinde olması gerekenler

Silah kaplama 

Silah krom kaplama atölyesinde olması gerekenler  333

Silah krom kaplama atölyesinde olması gerekenler

Silah krom kaplama atölyesinde olması gerekenler ! Silah krom kaplama atölyesinde sağlık bir krom kaplama yapılması için gerekenler nelerdir ? Ekipmanlar ; 1 Galvano redresör- minimum 15 volt 600 amper yağlı galvano kaplama redresörü 2 Kromik (Choromic Asit) 3 Kurşun Anot %7 Kalaylı 4 Bakır lama ve tesisat için kalın kaynak kabloları 5 Tutmayan kromu sökmek için kostik, sac levha, plastik kab. 6 En önemlisi SERT KROM KATALİZÖR 7 Kaplama havuzları veya plastik mavi bidon olabilir. 8 Krom gaz kesici Kullanacağınız sert krom katalizör ve kromik asit ne kadar kaliteli ise kaplamanız da o kadar sağlam ve kaliteli olacaktır. Polisaj malzemeleri nelerdir ! 1 minimum 2 bg gücünde polisaj motoru 2 Polisaj parlatma fırçası 3 Polisaj parlatma macunu 4 Polisaj parlatma keçesi ve değişik kumlarda zımpara çeşitleri İmkanlarınız doğrultusunda elinizde 1 adette şerit zımpara motoru olması iyi olacaktır. Kumlama makinesi ! Kumlama makinesi olmazsa olmazıdırMakineyi nereden aldığınızın bir önemi yok önemli olan nozul ve kullandığınız kumlama kumu'dur örnek verecek olursak önerimiz cam küre kumlama kumu'dur. Kumlama makinesinde kullanmanız gereken Kompressör olması gerekmektedir Kompressör ne kadar iyi ise yani basıncı fazla ise kumlama o kadar iyi tutacaktır. Yukarıda anlattığımız malzemelerin elinizde olması durumunda silah krom kaplama atölyeni zi başarıyla kurabilirsiniz tabi ek olarak bilgi ve tecrübe gerekmektedir. Ek bilgiler : Silah krom kaplamada uç köşelerin yanmaması için kancalama yapmanız gerekmektedir bunun için bakır kablo kullanabilirsiniz. Kaplaması tutmayan kromları ters akım ile sökebilir ve yağ alma işlemini de düz akım ile yapabilirsiniz.

Silah doktoru

SilahDoktoru

2024-06-19 21:39:54

Parlak ve mat silah krom kaplama

Silah kaplama 

Parlak ve mat silah krom kaplama  1162

Parlak ve mat silah krom kaplama

Parlak ve mat silah krom kaplama Sayın okurlarımız bu yazımızda parlak ve mat silah krom kaplamanın birlikte nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. Malzemeler : 1 Polisaj motoru2 Zımpara (mop)3 Polisaj parlatma macunu 4 Polisaj parlatma keçesi 5 Polisaj parlatma fırçası 6 Kumlama makinası 7 Kumlama kumu (ince, kalın - Mümkünse Cam küre)8 Kağıt bant Profesyonel bir şekilde silah krom kaplama işlemi  İlk adım önce kalın kum ile silaha tamamen kumlama yapılır. ardından zımpara yapılır, Silah üzerinde karıncalanma, çizikler giderilir yüzey daha sağlıklı ve temiz bir hale getirilir.  Örnek Anlatım üst sürgü :  Üstteki işlemler bittikten sonra parlatma işlemine geçilir silah sürgüsü komple parlatılır silahın üst sürgüsünde bulunan yanaklar kısmı parlatma işleminden sonra parlak kalmasını istediğiniz yerlere dikkatlice kağıt bant çekiniz bu işlemden sonra Silahınıza tekrar kumlama yapınız (ince kum) bantın altında kalan kısımlar parlak kalacaktır yeni kumlama yaptığınız yerler mat bir görünüme sahip olacaktır.  Bu işlemden sonra Silahınıza el değmeyecek şekilde önce benzinle yıkayıp su ile durulayınız dilerseniz ardından redresör ile akım vererek tekrar yağdan arındırınız silah mat ve parlak krom kaplama için hazırdır. Altta kısımda belirttiğimiz gibi parlak ve mat krom silah kaplama aynı kazanda yapılmaktadır üstte kısımda anlatılan gibi yaptığınız takdirde silahın üst sürgüsünün yanakları parlak silah krom kaplama geri kalan kısmın mat silah krom kaplamaya  sahip olduğunu göreceksiniz. Bilgilendirme : Gerek parlak silah krom kaplama olsun ve gerekse mat silah krom kaplama olsun her ikisi de aynı kazanda yapılmaktadır. Anlatılan işlemler Profesyonel Silah krom kaplama atölyelerinde yapılmaktadır.  

Silah doktoru

SilahDoktoru

2023-08-31 12:32:27

Tabanca Boyama Fiyatları

Silah kaplama 

Tabanca Boyama Fiyatları  7535

Tabanca Boyama Fiyatları

Tabanca kaplama fiyatları, Tabanca krom kaplama fiyatları, Tabanca boyama fiyatı. Güncel Tabanca Boyama ve Tabanca Kaplama Fiyatları : Değerli okurlarımız sizlere verilen bu fiyatlar illere ve ustaların işçilik kalitesine göre değişiklik gösterebilir.  Tabanca boyama fiyatları :Tabanca meneviş boyama fiyatı : Komple parlak meneviş boyama fiyatı 7.65 - 9mm için 750 Tl dir.  Tabanca boyama fiyatları :7.65 - 9mm Mat meneviş silah boyama (sürgü yanaklar parlakda olabilir) mat meneviş boyama ücreti 500 Tl dir. cerakote tabanca kaplama fiyatı 750 Tl. ile 1.500 Tl. Arasındadır. tabanca krom kaplama :Tabanca beyaz krom kaplama veya tabanca siyah krom kaplama fiyatı komple mat ( Yanaklar parlakda olabilir ) Fiyat 750 Tl dir. Tabanca krom kaplama :Tabanca beyaz krom kaplama veya tabanca siyah krom kaplama fiyatı komple Parlak Fiyat 1000 Tl dir. Tabanca krom kaplama da 7.65 yada 9mm olması farketmemektedir. Tabancanıza krom kaplama yaptırırken muhakkak tabanca ustasından öğrenmeniz gereken bilgiler  1. Kumlama yapıyormu?Cevap (Evet Olması Gerekmektedir.) 2. Tabanca Krom kaplamanın altına nikel kaplama yapıyormu?Cevap (Evet Olması Gerekmektedir.) 3. Kaplama yapmış olduğu tabancaya en az 2 yıl garanti verebiliyormu? 2 yıl içerisinde Kullanıcı hatası hariç (Düşme yada çarpma hariç) kaplamada oluşacak bir hata olursa tekrar ücretsiz bir şekilde Silahınıza kaplama yapacakmıdır? Cevap (Evet Olması Gerekmektedir.) Bu işlemleri yapmıyor ve garanti vermiyor ise uzak durmanız tavsiyemizdir.    

Silah doktoru

SilahDoktoru

2022-08-04 14:40:30

  Kabzeci   Meneviş tozu  Silah Uzmanı  Silah Parçası