Kategori : Genel

Okunma    24473

Meneviş Boya Nasıl Yapılır

Silah doktoru

SilahDoktoru

2022-03-02 20:40:20

Meneviş Boya Nasıl Yapılır

silah boyama

silah boyası

meneviş

meneviş boya

meneviş boya nasıl yapılır

meneviş boya yapma

meneviş boyama

kemik meneviş

meneviş nasıl yapılır

evde silah boyama

meneviş malzemeleri

meneviş boya malzemeleri

menevistozu.com

Meneviş Boya Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle şunu belirtmek isterizki meneviş bir karartma tozudur ve Meneviş silah hariç bir çok alanda kullanılmaktadır. Şimdi başlayalım meneviş boyama yapmaya.

 

Not : Alüminyum Gövde ve Parçalara Meneviş Yapılamaz. Beretta F92, Yavuz 16

 

Gerekli Malzemeler :

1 Kg Meneviş Boya Tozu

1 Adet 08 Tel fırça

1 Çelik Tencere 

1 Adet Parlatma Fırçası

1 Adet Mutfak Tüpü

1 Adet Küçük Polisaj Motoru

1 Adet yağ

 

Meneviş malzemelerini https://menevistozu.com adresinden temin edebilirsiniz.

 

Silahı tel fırça ile temizleyiniz bu işlem 220 kum zımpara ile elle'de yapılabilinir.

 

Parlatmak istediğiniz kısmı polisaj motoruna parlatma fırçasını takarak yapabilirsiniz. Parlatacağınız kısımların etrafında parlamaması gereken yerler varsa kağıt bant ile kapatıp fırçanın o alana temasından kaçınınız.

 

Silahınızı temizledikten sonra parlatmak istediğiniz kısımların parlatma işlemide bittiyse silahınızda yada parçalarınız'da yağ alma işlemi yapın bu işlemi birçok kimyasal ile yapabilirsiniz yeterli kimyasal malzemeniz yoksa aseton ile yağ alma işlemini yapabilirsiniz.

 

Çelik Tenceremize 2 Litre Su ve 2 Lt suya eşit gelecek şekilde meneviş tozu bırakıp tencerenin kaynatmaya başlayın.

 

Kaynama esnasında suyun bir kısmı buharlaşacaktır bu nedenle önerimiz %20 su fazla olarak ilave ediniz.

 

Not : ilk kaynatmada taşma işlemi olacaktır! Bu işlemi boş kullanılmayan bir alanda yapınız.

 

Parçalarınızı bir tele bağlayınız fakat telin geldiği kısım kaplanmayacağı için daima görünmeyen yerlerden bağlayın.

 

Kaynama olduktan sonra parçaları kaynayan meneviş suyuna batırınız. Parçaların tencerenin dibine temas etmemesine dikkat ediniz. 

 

Minimum 15 dk ve maximum 25 dakika kaynayan su içinde parçaları bırakın.

 

Verilen süre bitiminde parçaları çıkarıp hemen yağlayı ardında varsa ılık suya daldırın ılık su yok ise soğuk suya daldırıp soğuyan parçaları tekrardan yağlayıp pamukla hafif bir şekilde silip bir askıya asıp kurumaya bırakın. Meneviş boyanız yapılmıştır.

 

Meneviş Boya

 

Önemli Notlar :

  1. Silahınızı tamamen sökün
  2. Silah üzerinde herhangi bir parça yay vs. Kalmayacak
  3. Yapacağınız tüm işlemlerde eldiven ve maske kullanınız
  4. Kanacalama işleminde kancaları silahınızın görünmeyen yerlerinden bağlayınız.
  5. Minimum Meneviş 135° ve maximum 145° ye ulaştığında kaplamaya başlayınız.
  6. Kaplama süresine göre kararma işlemi gerçekleşecektir.

 

Meneviş ile demir, çelik ürünlerine kaplama yapabilirsiniz silah ve bıçak dahil.

 

Meneviş boyama hakkında diğer yazımız.

http://silahdoktoru.com/menevis-boyama

Polisaj malzemeleri nelerdir

Genel 

Polisaj malzemeleri nelerdir  1384

Polisaj malzemeleri nelerdir

Değerli okurlarımız polisaj malzemeleri nelerdir ? Polisaj malzemeleri neledir? 1 Polisaj motoru (istenilen bg gücünde) 2 Matkap (Alternatif olarak kullanılabilinir) Gerekli Polisaj Malzemeleri Neledir ? 1 Polisaj parlatma macunu 2 Polisaj parlatma keçesi 3 Zımpara Grubu 4 Polisaj parlatma fırçası Zımpara seçimi tam anlamıyla sizlere kalmıştır polisaj yapacağınız malzemede derin karıncalanmalar yok ise ince zımpara kullanmanız daha iyidir. Polisaj Macunu : Polisaj Macunu zımpara işlemi bittikten sonra parlatma keçesine ve gerekse parlatma fırçasız tutulur ve parlatma işlemine yarayan malzemedir. Polisaj parlatma macununu fırçadan önce parlatma keçesiyle kullanıp ardında parlatma fırçasıyla kullanırsanız daha iyi bir parlatma alırsınız.  Polisaj parlatma keçesi : Polisaj motoru çalışırken keçeye polisaj macunu tutunuz daha sonra parçalarınızı keçeye tutunuz parlatmak istediğiniz tüm alanlar parlayama kadar bu işlemi yapınız. Zımpara : Yüzeye uygun zımpara kullanınız ince kılcal çizikler için ince zımpara kullanınız. Not (Zımpara işlemi bittikten sonra su zımparası kullanınız daha iyi sonuç alacaksınız) Polisaj parlatma fırçası : En son işlemdir polisaj parlatma fırçasına parlatma macunu tutunuz ardından parlatacağınız alanları parlatma fırçasız tutunuz tüm alanları paylaştıktan sonra son işlem olarak parçalarınızı yağdan arındırılmış bunun için benzin kullanmanız daha iyi sonuç verecektir benzin hem üzerindeki kiri pası sökecektir hemde parmak izinizi parçaların üzerinde bırakmayacaktır. Tüm ihtiyacınız olan malzemeler yukarıdaki gibidir. Polisaj makinası olmayanlar matkap uclu polisaj malzemelerini temin edebilirler.   

Silah doktoru

SilahDoktoru

2023-08-24 15:12:20

Meneviş Hakkında

Genel 

Meneviş Hakkında  2008

Meneviş Hakkında

Meneviş boyama hakkında yanlış bilinenler! Meneviş Tozu :Meneviş Tozu bir defalık kullanım değildir Meneviş kaplama yapımından sonra eksilen toz boyama kazanına ilave yapılarak tekrardan kullanılır. Meneviş ısı derecesi:Meneviş işlemi 135° ila 145° Derece Arasında yapılmalıdır. Meneviş boya süresi :Meneviş boyama minimum 20 dk Maksimum 35 dk zaman aralığında yapılmalıdır. Neler Kaplanır :Meneviş ile sadece demir ve çelik ürünleri kaplanabilmektedir. Alüminyum malzemelere meneviş boya uygulaması yapılamaz. Meneviş boya kazanı :Meneviş boyamayı kazanı çelik tabanlı bir tencere içerisinde yapabilirsiniz. Yada kendinize özel bir kazan yaptırabilirsiniz. Meneviş Boya Öncesi :Meneviş boyama işleminden önce kaplama yapacağınız parçaların temizlenmiş ve yağdan arındırılmış olmasına dikkat ediniz şayet kirli ve paslı parçaları temizlemeden boyama işlemini yapmak isterseniz kazan içerisinde bulunan tozun bozulmasına neden olur. Yağlama:Meneviş boyama işlemi bittikten sonra parçalarınızı daldırma yağ banyosuna bırakıp 15 dk bekletiniz.  Duruluma:Yağda beklermiş olduğunuz parçaları çıkarıp bulaşık deterjanı ve süngeri ile yıkayınız. Meneviş Parlatma:Meneviş kaplamada parlatma yapılmış ise boyama öncesi son durulamadan önce parçalarınızı bir miktar benzin ile yıkayıp kaplama işlemini öyle yapınız. Tüm işlemler bittikten sonra hareketli parçalarınızı hafif yağlı tutunuz. 

Silah doktoru

SilahDoktoru

2022-09-11 09:31:21

  Kabzeci   Meneviş tozu  Silah Uzmanı  Silah Parçası